30 Dec 2024, 11:01
Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych jako organ publiczny w myśl ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów obsługuje zgłoszenia zewnętrzne w sprawach dotyczących:
Procedurę zgłoszeń zewnętrznych do Prezesa RARS jako organu publicznego stosuje się w przypadku, gdy sygnalista nie dokonał uprzedniego zgłoszenia u swojego pracodawcy. Zgłoszenia zewnętrznego do Prezesa RARS można dokonać gdy:
W celu zachowania pełnej poufności korespondencji oraz danych osoby zgłaszającej na kopercie należy dopisać „do rąk własnych Dyrektora Biura Bezpieczeństwa i Kontroli RARS"
Zgłoszenia można dokonać za pomocą udostępnionego formularza.
Zgłoszenia anonimowe nie będą rozpatrywane.
W przypadku chęci dokonania zgłoszenia ustnego sygnalista powinien skontaktować się z Dyrektorem Biura Bezpieczeństwa i Kontroli w celu ustalenia terminu bezpośredniego spotkania, które powinno się odbyć w miejscu zapewniającym pełną poufność osobie zgłaszającej i nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania przez Dyrektora Biura Bezpieczeństwa i Kontroli informacji o zamiarze dokonania zgłoszenia.
Postępowanie w zakresie obsługi zgłoszenia ma charakter poufny.
Sygnalista podlega ochronie od chwili dokonania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego, pod warunkiem, że miał uzasadnione podstawy sądzić, że informacja będąca przedmiotem zgłoszenia lub ujawnienia publicznego jest prawdziwa w momencie dokonywania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego i że stanowi informację o naruszeniu prawa.
Wobec sygnalisty nie będą podejmowane działania odwetowe ani próby lub groźby zastosowania takich działań.
Zapewnia się ochronę osób zgłaszających naruszenia, w tym osób pomagających w dokonaniu zgłoszenia, osób powiązanych z sygnalistą, osoby prawnej lub innej jednostki organizacyjnej pomagającej sygnaliście lub z nim powiązanej, w szczególności stanowiącej własność sygnalisty lub osoby go zatrudniającej przed działaniami odwetowymi.
Gwarantuje się, że osoby nieupoważnione nie mają dostępu do informacji objętych zgłoszeniem oraz zapewnia się ochronę poufności tożsamości sygnalisty, osoby, której dotyczy zgłoszenie, oraz osoby trzeciej wskazanej w zgłoszeniu. Ochrona poufności dotyczy informacji, na podstawie których można bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować tożsamość takich osób.
Sygnalista, wobec którego dopuszczono się działań odwetowych, ma prawo do odszkodowania lub prawo do zadośćuczynienia na zasadach przewidzianych w ustawie o ochronie sygnalistów.
Ochronie przewidzianej w procedurze nie podlega sygnalista, który świadomie dokonuje zgłoszenia, wiedząc, że do naruszenia nie doszło.
Informację o potwierdzeniu przyjęcia zgłoszenia zostanie przekazana nie później niż w terminie 7 dni od dnia jego przyjęcia, chyba że sygnalista wystąpił z odmiennym wnioskiem w tym zakresie lub istnieją uzasadnione podstawy, aby sądzić, że potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia zagroziłoby ochronie poufności tożsamości sygnalisty.
W sytuacji, gdy postępowanie weryfikacyjne wykaże, że zgłoszenie nie dotyczy naruszeń prawa w dziedzinie należącej do zakresu działania Prezesa RARS jako organu publicznego zgłoszenie zostanie przekazane do właściwego organu nie później niż w terminie 14 dni od dnia jego dokonania.
Informacja o wynikach postępowania wyjaśniającego, tj. stwierdzeniu lub braku stwierdzenia naruszenia prawa i podjętych działaniach następczych zostanie przekazana w terminie nieprzekraczającym 3 miesięcy od dnia przyjęcia zgłoszenia.
Zasady przetwarzania danych osobowych 44.73 kB
Formularz 54.35 kB
W RARS obowiązuje wewnętrzna procedura dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych.
W przypadku, chęci dokonania zgłoszenia ustnego sygnalista powinien skontaktować się z Dyrektorem BBK w celu ustalenia terminu bezpośredniego spotkania, które powinno się odbyć w miejscu zapewniającym pełną poufność osobie zgłaszającej i nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania przez Dyrektora BBK informacji o zamiarze dokonania zgłoszenia.
W przypadku, gdy zgłoszenie dotyczy Dyrektora Biura Bezpieczeństwa i Kontroli bądź innych osób zaangażowanych w proces zgłoszenie można złożyć bezpośrednio do Prezesa RARS lub jego Zastępcy:
W przypadku, chęci dokonania zgłoszenia ustnego sygnalista powinien skontaktować się z Prezesem RARS w celu ustalenia terminu bezpośredniego spotkania, które powinno się odbyć w miejscu zapewniającym pełną poufność osobie zgłaszającej i nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania przez Prezesa RARS informacji o zamiarze dokonania zgłoszenia.
Postanowienia procedury stosuje się odpowiednio do informacji o naruszeniach prawa zgłoszonych anonimowo.
Sygnalista podlega ochronie od chwili dokonania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego, pod warunkiem że miał uzasadnione podstawy sądzić, że informacja będąca przedmiotem zgłoszenia lub ujawnienia publicznego jest prawdziwa w momencie dokonywania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego i że stanowi informację o naruszeniu prawa.
Ochronie przewidzianej w procedurze nie podlega sygnalista, który świadomie dokonuje zgłoszenia, wiedząc, że do naruszenia nie doszło.
Formularz zgłoszenia naruszenia prawa 49.94 kB