Ogłoszenie o prowadzonym rozeznaniu rynku wśród przedsiębiorców - producentów wody mineralnej, którzy są zainteresowani podjęciem współpracy z Agencją

04 Jul 2025, 10:38

Prowadzone rozeznanie rynku ma również na celu pozyskanie informacji, wśród Przedsiębiorców – Producentów wody mineralnej, w zakresie pozyskania katalogu innych produktów, które znajdują się w ofercie ww. Producentów.

Zgłoszenie dotyczące woli współpracy z Agencją, w wersji elektronicznej, można pobrać ze strony internetowej https://bip.rars.gov.pl w zakładce Aktualności/ ogłoszenia dotyczące rezerw żywnościowych.

Wypełnione zgłoszenie według załączonego wzoru wraz z kopią ważnego poświadczenia bezpieczeństwa lub upoważnienia do dostępu do informacji niejawnych o klauzuli co najmniej „zastrzeżone” oraz kopię zaświadczenia o odbytym szkoleniu, należy złożyć w terminie do 22 lipca 2025 r. w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, ul. Stawki 2b, 00-193 Warszawa lub przesłać na adres e-mail: sek_brz@rars.gov.pl

Przesłanie formularza Zgłoszenia woli współpracy z Agencją nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego. Informacji zawartych w zgłoszeniu Przedsiębiorcy RARS nie będzie traktować jako oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego. RARS wskazuje, że niniejsze ogłoszenie nie stanowi ogłoszenia o zamówieniu. Służy ono rozeznaniu rynku w celu ewentualnego wszczęcia postępowania zakupowego w przyszłości. Nie stanowi w żaden sposób zobowiązania do wszczęcia postępowania zakupowego, zaś Przedsiębiorcy nie przysługują wobec RARS żadne roszczenia z tytułu zgłoszenia chęci współpracy.

I. Wymagania Agencji

  • woda pitna naturalna mineralna niegazowana/gazowana (nasycona dwutlenkiem węgla) zwana dalej „wodą” – o parametrach jakościowych zgodnych z wymaganiami Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 31.03.2011 r. w sprawie naturalnych wód mineralnych, wód źródlanych i wód stołowych oraz z obowiązującymi przepisami określającymi wymagania handlowe, bezpieczeństwa żywności i żywienia, opakowana i oznakowana zgodnie z obowiązującymi przepisami. Woda powinna być uznana Decyzją Głównego Inspektora Sanitarnego jako naturalna woda mineralna, której okres minimalnej trwałości jest nie krótszy niż 12 miesięcy;
  • świadczenie kompleksowej usługi przechowania wody w magazynie własnym lub do którego Przedsiębiorca posiada inny tytuł prawny, obejmującej magazynowanie oraz wymianę na zasadach określonych w umowie oraz ustawie z dnia 17 grudnia 2020r. o rezerwach strategicznych ( U. z 2024 r. poz. 1598 ze zm.).

Wymiana: polegać będzie na cyklicznym zastępowaniu, w miejscu przechowywania, określonej ilości rezerwy strategicznej wody tak, aby rezerwa była przechowywana nie dłużej niż 6 miesięcy licząc od daty produkcji, wodą wyprodukowaną w tej samej ilości i wymaganej jakości, z zastrzeżeniem, że przez ostatnie 30 dni przed upływem terminu wygaśnięcia umowy – rezerwa może być przechowywana nie dłużej niż 5 miesięcy licząc od daty produkcji.

Za wykonaną kompleksową usługę przechowania wody, Przedsiębiorca otrzymywać będzie od Agencji wynagrodzenie według zryczałtowanej stawki w zł/100 litów/miesiąc (plus podatek VAT) obejmującej wykonanie wszystkich czynności wynikających z umowy dostawy i przechowania w szczególności: koszty dostarczenia wody do magazynu, koszt przeładunków (czynności przyjęcia, wydania, przemieszczenia), w tym obejmujące również wszystkie czynności związane z wydaniem rezerwy nowemu przechowawcy przejmującemu rezerwę, ewentualnych ubytków, utrzymania odpowiedniej jakości i warunków przechowywania zgodnie z obowiązującymi przepisami, normami i wymaganiami określonymi w umowie, badań jakościowych, czynności związanych z wymianą, koszt certyfikowanych palet Euro przeznaczonych do składowania i transportu, wydania i załadunku na środki transportu, ochrony magazynu, poddania się kontroli, prowadzenia dokumentacji, inwentaryzacji oraz wszelkich czynności ciążących na Przedsiębiorcy z tytułu zawartej umowy przechowania;

lub/i

  • świadczenie usługi wymiany wody przechowywanej w Składnicy Agencji (Składnica Agencji zostanie wskazana w warunkach postępowania), na zasadach określonych w umowie oraz ustawie z dnia 17 grudnia 2020 r. o rezerwach strategicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1598 ze zm.).

Wymiana: polegać będzie na zastępowaniu określonej ilości wody w Składnicy Agencji stanowiącej docelowe miejsce przechowywania (z częstotliwością wynikającą z umowy, według określonego w niej harmonogramu) w takim terminie, by od dnia jej wyprodukowania do dnia wymiany nie upłynął okres dłuższy niż 6 miesięcy, wodą wyprodukowaną w tej samej ilości i wymaganej jakości przez Przedsiębiorcę. Ostatnia wymiana wody dokonana zostanie w ostatnim miesiącu obowiązywania umowy. W ramach ostatniej wymiany do rezerwy zostanie wprowadzony produkt nie starszy niż 1 miesiąc licząc od daty produkcji.

Za wykonaną kompleksową usługę wymiany wody Przedsiębiorca otrzymywać będzie od Agencji każdorazowo wynagrodzenie według zryczałtowanej stawki w zł za 100 litrów/ wymianę (plus podatek VAT) obejmującej m.in. dostarczenie wody do Składnicy Agencji i jej wymianę zgodnie z warunkami umowy, odebranie wody podlegającej wymianie - zgodnie z harmonogramem wymiany i zagospodarowanie jej po każdej wymianie we własnym zakresie, koszty badań jakościowych, koszty certyfikowanych palet Euro przeznaczonych do składowania i transportu oraz wszelkie czynności ciążące na Przedsiębiorcy z tytułu zawartej umowy wymiany;

lub/i

  • świadczenie kompleksowej usługi utrzymywania rezerwy strategicznej wody, stanowiącej własność Oferenta oraz zapewnienie stałej gotowości sprzedaży utrzymywanej wody na potrzeby rezerw strategicznych stanowiących wyodrębniony majątek Skarbu Państwa, w szczególności w sytuacji wydania przez upoważniony organ decyzji o udostępnieniu rezerw strategicznych, zgodnie z art. 17 w związku z art. 6 ustawy z dnia 17 grudnia 2020 r. o rezerwach strategicznych.

Wymiana: polega na cyklicznym zastępowaniu produktu wchodzącego w skład rezerwy, w miejscu przechowywania, produktem wyprodukowanym przez Przedsiębiorcę, w tej samej ilości i wymaganej jakości, tak aby w całym okresie obowiązywania umowy od dnia jej wyprodukowania do dnia wymiany nie upłynął okres dłuższy niż 6 miesięcy licząc od daty produkcji.

Za wykonaną kompleksową usługę utrzymywania wody, Przedsiębiorca otrzymywać będzie od Agencji wynagrodzenie według zryczałtowanej stawki w zł/100 litrów/miesiąc (plus podatek VAT) obejmującej wszelkie koszty, w tym w szczególności: przeładunków, utrzymania odpowiedniej jakości rezerwy i warunków magazynowania zgodnie z obowiązującymi przepisami i wymaganiami określonymi w umowie, zapewnienia stałej gotowości sprzedaży rezerwy, której od daty produkcji upłynął okres nie dłuższy niż 6 miesięcy, badań jakościowych, koszt certyfikowanych palet Euro przeznaczonych do składowania i transportu, ochrony magazynu, wydania i załadunku na środki transportu, poddania się kontroli, prowadzenia dokumentacji oraz wszelkich czynności wynikających z tytułu zawartej umowy utrzymywania.

II. Wymagania dla przedsiębiorców - producentów wody

  1. Wyprodukowanie wody spełniającej wymagania Agencji;
  2. Przechowywanie rezerwy wody w magazynie własnym lub magazynie do którego Przedsiębiorca posiada inny tytuł prawny (np.  magazyn wynajęty, wydzierżawiony lub w leasingu), zlokalizowanym na terenie Polski, przy zapewnieniu jego ochrony, zgodnie z wymaganiami, które zostaną określone w warunkach przetargu, spełniającym wymagania określone w Rozporządzeniu (WE) nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych (w przypadku przyjęcia takiej formy współpracy), a także:
  1. przechowywanie wody w warunkach wykluczających możliwość pogorszenia jej jakości, w wydzielonym pomieszczeniu magazynowym lub w wydzielonej części pomieszczenia magazynowego, w sposób umożliwiający swobodny dostęp do wody, jej identyfikację i kontrolę;
  2. posiadanie sprawnej infrastruktury technicznej niezbędnej do przyjęcia, wydania i przechowywania wody;
  3. wymaganą ilość i jakość wody przy przyjęciu, wymianie, wydaniu oraz w całym okresie jej przechowywania;
  4. wymianę rezerwy strategicznej wody prowadzoną w ramach ogólnej gospodarki magazynowej Przedsiębiorcy;
  5. prowadzenie odrębnej dokumentacji obejmującej wszystkie operacje związane z przyjęciem, wydaniem oraz wymianą przechowywanej rezerwy;
  6. oznakowanie rezerw strategicznych wody w sposób widoczny i czytelny, zgodnie z wymaganiami umownymi;
  7. zabezpieczenie magazynu, w którym przechowywana będzie rezerwa wody, zgodnie z postanowieniami umownymi;
  8. woda, która stanowić będzie rezerwę strategiczną na podstawie zawartej umowy, pozostaje do wyłącznej dyspozycji Agencji.

3. Dostawa i świadczenie usługi wymiany wody w Składnicy Agencji, na zasadach określonych w warunkach przetargu oraz w ustawie z dnia 17 grudnia 2020r. o rezerwach strategicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1598 ze zm.) (w przypadku przyjęcia takiej formy współpracy), a także:

  1. wymaganą jakość wody przy każdorazowym przyjęciu towaru do Składnicy Agencji;
  2. prowadzenie odrębnej dokumentacji obejmującej wszystkie operacje związane z przyjęciem oraz wymianą wody w Składnicy Agencji.

4. Utrzymywanie rezerwy w magazynie własnym lub magazynie do którego Przedsiębiorca posiada inny tytuł prawny (np.  magazyn wynajęty, wydzierżawiony lub w leasingu), zlokalizowanym na terenie Polski, przy zapewnieniu jego ochrony, zgodnie z wymaganiami, które zostaną określone w warunkach przetargu, spełniającym wymagania określone w Rozporządzeniu (WE) nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych (w przypadku przyjęcia takiej formy współpracy), a także:

  1. wyodrębnienie ze stanów magazynowych wyprodukowanej przez siebie wody z przeznaczeniem na rezerwy strategiczne;
  2. zapewnienie stałej gotowości sprzedaży utrzymywanej rezerwy wody na potrzeby rezerw strategicznych stanowiących wyodrębniony majątek Skarbu Państwa, w szczególności w sytuacji wydania przez upoważniony organ decyzji o udostępnieniu rezerw strategicznych zgodnie z art. 17 w związku z art. 6 ustawy z dnia 17 grudnia 2020 r. o rezerwach strategicznych;
  3. utrzymywanie wody w warunkach wykluczających możliwość pogorszenia jej jakości, w wydzielonym pomieszczeniu magazynowym lub w wydzielonej części pomieszczenia magazynowego, w sposób umożliwiający swobodny dostęp do wody, jej identyfikację i kontrolę;
  4. posiadanie sprawnej infrastruktury technicznej niezbędnej do przyjęcia i wydania wody;
  5. oznakowanie rezerw strategicznych wody w sposób widoczny i czytelny, zgodnie z wymaganiami umownymi;
  6. zapewnienie wymaganej jakości wody w całym okresie utrzymywania;
  7. zabezpieczenie magazynu, w którym utrzymywana będzie rezerwa wody, zgodnie z postanowieniami umownymi;
  8. posiadanie przez cały okres obowiązywania umowy utrzymywania ubezpieczenia produktu w zakresie wszelkich ryzyk fizycznego uszkodzenia i utraty.

5. Przestrzeganie przepisów ustawy o ochronie informacji niejawnych oraz przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych - Dz. U. L 119 z 4.5.2016);

6. Warunkiem zawarcia umowy z Agencją jest wniesienie przez Przedsiębiorcę zabezpieczeń w zakresie należytego wykonania umowy, w formie określonej w warunkach przetargu, np.: pieniężnej, gwarancji bankowej, oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji (art. 777  § 1 pkt 5 K.p.c. – nie dotyczy umowy utrzymywania);

7. Posiadanie przez cały okres obowiązywania umowy zabezpieczeń należytego wykonania umowy;

8. Szczegółowe zasady współpracy pomiędzy Stronami określa projekt umowy, który zostanie przesłany Przedsiębiorcy wraz z zaproszeniem do złożenia oferty, po spełnieniu wymogów o ochronie informacji niejawnych;

9. Agencja informuje, że do udziału w postępowaniu może nie zaprosić Przedsiębiorcy, który w wyniku dokonanej przez Agencję oceny został uznany za niewiarygodnego.

III. Informacje niejawne

Współpraca z Agencją prowadzona jest z zachowaniem przepisów ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji
niejawnych.
Przedsiębiorcy zainteresowani współpracą z Agencją, którzy nie posiadają ważnego poświadczenia bezpieczeństwa
lub upoważnienia do dostępu do informacji niejawnych o klauzuli co najmniej „zastrzeżone” będą zobowiązani do podjęcia,
z dostatecznym wyprzedzeniem, działań w zakresie uzyskania uprawnień związanych z dostępem do informacji niejawnych.

Upoważnienia do przetwarzania informacji niejawnych oznaczonych klauzulą „zastrzeżone” wydaje kierownik przedsiębiorcy, w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 632 ze zm.).

Dostęp do informacji niejawnych o klauzuli „zastrzeżone” możliwy jest po uzyskaniu zaświadczenia o odbytym szkoleniu i posiadaniu upoważnienia lub poświadczenia bezpieczeństwa do dostępu do informacji niejawnych.

W celu uzyskania stosownych uprawnień przez osoby reprezentujące Przedsiębiorcę, biorące udział w postępowaniu, uczestniczące w czynnościach zmierzających do zawarcia umowy oraz w jej wykonaniu w zakresie związanym z dostępem do informacji niejawnych, o których mowa wyżej, mogą złożyć (z odpowiednim wyprzedzeniem) wniosek do Prezesa Agencji      o przeprowadzenie szkolenia z zakresu przestrzegania przepisów o ochronie informacji niejawnych.

Szczegółowe informacje dotyczące szkolenia i wydania zaświadczenia o odbytym szkoleniu można uzyskać na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w zakładce Informacje niejawne oraz pod nr tel. 22 36 09 114.

Wniosek o przeprowadzenie szkolenia należy przesłać na adres poczty elektronicznej szkolenia.oin@rars.gov.pl

Zaproszenia do udziału w postępowaniu wysłane zostaną do Przedsiębiorców, którzy posiadają ważne poświadczenie bezpieczeństwa lub upoważnienie do dostępu do informacji niejawnych o klauzuli co najmniej „zastrzeżone” oraz zaświadczenie o odbytym szkoleniu.

IV. Inne postanowienia

  1. Agencja zaprosi do udziału w postępowaniu Przedsiębiorców - Producentów wody, którzy przesłali Zgłoszenie woli współpracy z Agencją (Załącznik nr 1). Przedsiębiorcy, którzy zgłoszą chęć współpracy i spełnią określone przez Agencję warunki, otrzymają od Agencji zaproszenie do złożenia oferty (I etap postępowania). Do II etapu postępowania zostaną dopuszczeni Oferenci, gdy złożone przez nich oferty będą spełniać wymagania określone w warunkach postępowania. W II etapie postępowania prowadzone będą negocjacje cenowe, które mogą być prowadzone w drodze bezpośrednich rozmów lub w formie korespondencyjnej;
  2. kryterium wyboru oferty będzie najkorzystniejsza oferta cenowa, wg algorytmu określonego w warunkach przetargu.

Dodatkowe informacje o prowadzonym rozeznaniu rynku można uzyskać w:

Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych

Stawki 2b, 00-193 Warszawa

tel. 22 36 09 356 lub 22 36 09 360 składając zapytanie w formie pisemnej na adres e-mail: sek_brz@rars.gov.pl

Ogólne warunki udziału w postępowaniach przetargowych, znajdują się na stronie internetowej RARS www.rars.gov.pl w zakładce: Nasze zadania>Rezerwy żywnościowe>Dla przedsiębiorcy>Zasady udzielania zamówień.

V. Załączniki 

  • Załącznik nr 1 Zgłoszenie woli udziału w postepowaniu 215.15 kB
  • Załącznik nr 2 Klauzula informacyjna rodo 104.49 kB
Informacja o dokumencie Drukuj Na górę
Zamknij Wytworzył: Agnieszka Bogucka (03.07.2025)
Pierwsza publikacja: Angelika Getka (03.07.2025)
Ostatnia publikacja: Angelika Getka (04.07.2025)
Podmiot udostępniający informację: Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych