Sygnaliści
30 września 2024
Wewnętrzna procedura dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa
W RARS obowiązuje wewnętrzna procedura dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych.
Zgłoszenia wewnętrzne mogą być dokonywane:
- elektronicznie na adres wewnętrznej poczty elektronicznej: zgloszenia.wewnetrzne@rars.gov.pl;
- pisemnie pocztą na adres:
Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych
00-193 Warszawa
ul. Stawki 2bW celu zachowania pełnej poufności korespondencji oraz danych osoby zgłaszającej na kopercie należy dopisać „do rąk własnych Dyrektora Biura Bezpieczeństwa i Kontroli RARS”; - telefonicznie dzwoniąc na dedykowany numer 608 323 330 w dni robocze w godzinach 7.30-15.30;
- ustnie podczas bezpośredniego spotkania z Dyrektorem BBK.
W przypadku, chęci dokonania zgłoszenia ustnego sygnalista powinien skontaktować się z Dyrektorem BBK w celu ustalenia terminu bezpośredniego spotkania, które powinno się odbyć w miejscu zapewniającym pełną poufność osobie zgłaszającej i nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania przez Dyrektora BBK informacji o zamiarze dokonania zgłoszenia.
W przypadku, gdy zgłoszenie dotyczy Dyrektora Biura Bezpieczeństwa i Kontroli bądź innych osób zaangażowanych w proces zgłoszenie można złożyć bezpośrednio do Prezesa RARS lub jego Zastępcy:
- pisemnie pocztą na adres: Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, ul. Stawki 2b, 00-193 Warszawa. W celu zachowania pełnej poufności korespondencji oraz danych osoby zgłaszającej na kopercie należy dopisać „do rąk własnych Prezesa RARS”;
- telefonicznie dzwoniąc na dedykowany numer 22 36009110 w dni robocze w godzinach 7.30-15.30;
- ustnie podczas bezpośredniego spotkania z Prezesem RARS..
W przypadku, chęci dokonania zgłoszenia ustnego sygnalista powinien skontaktować się z Prezesem RARS w celu ustalenia terminu bezpośredniego spotkania, które powinno się odbyć w miejscu zapewniającym pełną poufność osobie zgłaszającej i nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania przez Prezesa RARS informacji o zamiarze dokonania zgłoszenia.
Postanowienia procedury stosuje się odpowiednio do informacji o naruszeniach prawa zgłoszonych anonimowo.
Sygnalista podlega ochronie od chwili dokonania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego, pod warunkiem że miał uzasadnione podstawy sądzić, że informacja będąca przedmiotem zgłoszenia lub ujawnienia publicznego jest prawdziwa w momencie dokonywania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego i że stanowi informację o naruszeniu prawa.
Ochronie przewidzianej w procedurze nie podlega sygnalista, który świadomie dokonuje zgłoszenia, wiedząc, że do naruszenia nie doszło.